Jak długo kwitną storczyki? Co robić, by storczyk kwitł dłużej i częściej

To, jak długo kwitną storczyki, zależy nie tylko od ich rodzaju i kondycji, ale także warunków, jakie im zapewnimy. Światło, wilgotność i nawożenie mogą skutecznie wydłużyć, ale i skrócić obecność kwiatów na łodygach naszych ulubieńców? Co robić, by storczyk kwitł dłużej?

By zapewnić naszej roślinie optymalne warunki, musimy przede wszystkim dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Choć większość storczyków ma podobne wymagania, niektóre wolą nieco niższe temperatury, nieco inne światło lub mają inny czas regeneracji.

Dlatego zanim zabierzemy się za wspomaganie rośliny, dobrze wcześniej sprawdzić jak długo kwitną poszczególne gatunki i jak odpowiednio je pielęgnować przed i po okresie kwitnienia.

Jak długo kwitną storczyki Phalaenopsis?

Ten zdecydowanie najpopularniejszy i łatwy w uprawie król parapetów kwitnie zwykle 3-4 miesiące. Zdarza się, że okres kwitnienia przedłuża się, np. gdy roślina wydłuża pęd i wytwarza na nim nowe pąki.

Phalaenopsis kwitnie najczęściej od października do lutego, ale może zakwitnąć także w innych miesiącach ze względu na specyficzne warunki w naszych mieszkaniach.

Kwitnienie powtarza po 2-3 miesiącach spoczynku i zakończeniu okresu regeneracji. Falki po przekwitnięciu lubią temperaturę w okolicach 16-20 oC, rzadsze podlewanie i brak nawożenia.

Gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe korzenie i liście, wracamy do regularnego nawożenia i bardziej obfitego podlewania. I czekamy na piękne kwiaty.

Jak długo kwitną storczyki Cattleya (Katleya)?

W przypadku Kateyi okres kwitnienia jest nieco krótszy i zwykle trwa od 1 do 10 tygodni. Może on przebiegać dwojako:

– roślina zakwita bezpośrednio po wytworzeniu nowego przyrostu i pędu kwiatowego. Po przekwitnięciu z przyrostu wyrastają nowe korzenie, a cały proces zaczyna się od początku
– roślina wytwarza przyrost i nowe korzenie jednocześnie, zakwita, a następnie przechodzi w okres spoczynku.

Okres spoczynku trwa u Cattleyi od 1 do 4-6 miesięcy. W tym czasie najlepiej zapewnić roślinie dobowe wahania temperatury w okolicach 10 oC (dzień ok.24oC, noc ok. 18oC), ograniczone podlewanie i światło o wysokim natężeniu.

To, czy Cattleya ma odpowiednią ilość światła, podpowiedzą jej liście. Optymalny kolor to jasnozielony lub oliwkowozielony, liście ciemne to sygnał, by doświetlić kwiatka, wpadające w żółty wskazują na konieczność przeniesienia w nieco ciemniejsze miejsce.

Jak długo kwitną storczyki Cymbidium?

Cymbidium to bardzo efektowny storczyk – ma okazałe kwiatostany, złożone z wielu dużych kwiatów (od 10 do nawet 25). Kwitnie raz w roku, a kwiaty utrzymują się od 1 do 3 miesięcy.

Cymbidium wytwarza pędy tylko raz na każdej pseudobulwie, więc po przekwitnięciu można go delikatnie obciąć.

W wydłużeniu kwitnienia i zachęceniu rośliny do ponownego kwitnięcia pomoże zachowanie wysokiej wilgotności powietrza, stale wilgotnego podłoża i spryskiwanie liście. Warto pamiętać, że Cymbidium jest storczykiem, który lubi chłodniejsze warunki – w okresie regeneracji warto zadbać o to, by w nocy roślina stała w pomieszczeniu o temperaturze ok. 14oC.

Jak długo kwitną storczyki Dendrobium?

Dendrobium to storczyk, który nawet bez kwiatów wygląda imponująco i robi wrażenie w każdym wnętrzu. Gdy zakwitnie, zachwyca kwiatami nawet przez kilka miesięcy. A kwitnie zwykle na pędach 2 lub 3-letnich.

Jest natomiast bardzo wrażliwy na brak światła – jego niewielka ilość może sprawić, że Dendrobium zrzuci kwiaty lub nie wytworzy kolejnych. By ułatwić Dendrobium wejście w okres kwitnienia, należy zapewnić mu spore wahania temperatur między dniem a nocą – powinno przebywać w temperaturze ok. 12oC. Jasne, osłonięte od wiatru miejsce i odpowiednia ilość wody zapewnią roślinie optymalne warunki do rozwoju i wzrostu.

Jak długo kwitną storczyki Zygopetalum?

W przypadku tego storczyka zarówno częstotliwość jak i długość kwitnienia zależy od indywidualnych cech i preferencji rośliny. Zwykle kwiaty pojawiają się w okresie zimowym, czyli od października do marca, choć specyficzne warunki panujące w mieszkaniach powodują częste odstępstwa od tej normy. Przy odpowiednim oświetleniu i wilgotności kwiaty Zygopetalum mogą utrzymywać się na pędzie 2-3 miesiące.

Zygopetalum lubi niezbyt ciepłe otoczenie i sporą wilgotność. Nie lubi za to zraszania – jest podatny na gnicie. Przegrzanie rośliny i wystawienie na działanie mocnych promieni słonecznych może zakończyć się nie tylko zrzuceniem kwiatów, ale także śmiercią całej rośliny.

Chcesz lepiej zadbać o swoje storczyki? Przeczytaj też:
>>> Jak pobudzić storczyki do kwitnienia?
>>> Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?
>>> Jakie wymagania mają najpopularniejsze odmiany storczyków?
>>> Jakie są najczęstsze błędy w uprawie storczyków?
>>> Co lubią storczyki? Kompendium wiedzy

Dodaj komentarz