Więcej kwiatów u storczyka. Poznaj podstawy pielęgnacji storczyków

Choć niektóre odmiany storczyków są piękne same w sobie, to właśnie kwiatostany są największą ozdobą tych roślin. Każdy właściciel orchidei chce, by jego okazy zachwycały długimi pędami obficie obsypanymi kwieciem. Spraw, by storczyk miał więcej kwiatów.

Chociaż zadanie nie wydaje się wcale proste, storczyki to rośliny, które chętnie odwdzięczają się pięknymi kwiatami w zamian za odpowiednią pielęgnację. Bo to właśnie ona jest kluczem do obfitego i regularnego kwitnienia orchidei. Sprawdź kilka najważniejszych punktów, które wyjaśnią co można zrobić, by storczyk miał więcej kwiatów.

Gdzie postawić storczyka by rósł jak najlepiej

Zadbaj o światło

Storczyki to rośliny, które do fotosyntezy wykorzystują zarówno swoje liście, jak i korzenie. Dlatego ważne jest, by zapewnić im dostęp do światła.

Nie może to być światło padające bezpośrednio na roślinę, zwłaszcza jeśli mamy okna południowe lub południowo-zachodnie. Liście i kwiaty storczyków są bowiem bardzo wrażliwe na zbyt ostre światło. Za mocne promienie mogą wywołać brązowe plamy na liściach i płatkach, a nawet obumieranie i opadanie całych pąków.

Storczyki zdecydowanie najlepiej poczują się w miejscu jasnym, o rozproszonym świetle. Dodatkowym atutem – zwłaszcza w przypadku Phalaenopsisów – będą przezroczyste doniczki, dzięki którym korzenie będą mieć stały dostęp do światła. Sprawdź gdzie najlepiej ustawić storczyka.

Uważaj na wilgotność

Choć storczyki – zależnie od rodzaju – preferują nieco inne temperatury, wszystkie lubią wilgotne powietrze. Orchidee chłoną wilgoć z otoczenia dzięki korzeniom powietrznym, które w suchych miejscach potrafią być naprawdę długie i daleko wystawać z doniczki.

Dlatego w okolicy orchidei warto postawić miseczki z wodą. Świetnym rozwiązaniem jest również ustawienie doniczek na podstawce wypełnionej keramzytem. To niezwykłe kruszywo nie tylko świetnie chłonie wodę, ale również dobrze ją oddaje. Zalany wodą będzie dobrze nawilżał powietrze wokół storczyków, które w optymalnych warunkach będą mieć więcej kwiatów.

Więcej kwiatów u storczyka

Unikaj przeciągów

Przeciągi to jedno z największych zagrożeń dla storczyków. Zwłaszcza tych w okresie wytwarzania pędów i w czasie kwitnienia.

Przeciągi są niebezpieczne właściwie cały rok, ale najbardziej zagrażają orchideom zimą. Wszystko przez bardzo duże różnice temperatur między powietrzem ogrzewanym w domu przez kaloryfery, a mroźnym, zimowym powietrzem z zewnątrz.

Jeśli się zapomnimy i mroźny wiatr przewieje kwitnącego storczyka, może być pewni, że zrzuci on wszystkie kwiaty, a w skrajnych przypadkach dojdzie do obumarcia całej rośliny.

Dlatego w pomieszczeniach, w których stoją storczyki, najlepiej nie uchylać okna, jeśli nie mamy pewności, że nie zaszkodzi to roślinom.

Stosuj odpowiednie podłoże

Nie tylko wygląd zielonych części storczyków czy ich kwiatów czyni z nich rośliny bardzo wyjątkowe. Również podłoże, w którym rosną, mocno różni się od tego, w którym zwykliśmy sadzić kwiaty.

Wszystkie storczyki wymagają specjalistycznego podłoża. W zależności od gatunku musi ono składać się z drobniejszych lub grubszych części, ale w żadnym nie występuje ziemia ogrodowa.

Ze względu na specyfikę naturalnych warunków wzrostu orchidei, w podłożu zastosowanym w doniczce powinny znaleźć się takie elementy jak kora sosnowa, mech torfowiec, perlit, łupiny kokosa czy wemikulit. Taki skład zapewnia storczykom odpowiedni dopływ powietrza do korzeni i umożliwia ich ekspozycję na słońce. Przekonaj się jak najlepiej przesadzać storczyki.

Falenopsis

Namaczaj, zamiast podlewać

Czy jeśli specyficzne są doniczki, korzenie i podłoże, podlewanie może być „zwyczajne”? Oczywiście, że nie.

Storczyków nie podlewa się jak „zwykłych” kwiatów. Zamiast tego znacznie lepiej zanurzać ich doniczki w wodzie na ok 1-1,5 godziny. Dzięki temu roślina pobierze tyle wody, ile potrzebuje, a kora i mech w podłożu odpowiednio nasiąkną, oddając potem wilgoć roślinie.

Jeśli nie mamy warunków do zanurzania lub nasza kolekcja jest zbyt duża, możemy przelewać storczyki z góry i odsączają z nadmiaru wody. Koniecznie trzeba jednak uważać, by woda nie dostała się do nasady liści. Jeśli tam dopłynie, trzeba jak najszybciej ją wytrzeć. Inaczej liście zaczną gnić, a roślina może obumrzeć. Poznaj zasady dobrego nawadniania storczyków.

Odżywiaj z głową

Jak wszystkie rośliny warto wzmocnić storczyki odpowiednimi nawozami. Sprawią one, że roślina będzie w dobrej kondycji i będzie mieć więcej kwiatów.

I tu jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Do storczyków można używać tylko specjalistycznych nawozów – te do roślin zielonych będą mieć nieprawidłowe wartości składników odżywczych.

W przypadku nawożenia storczyków kluczowy jest również aktualny etap rozwoju rośliny. Gdy przechodzą one w stan spoczynku, nie nawozimy ich w ogóle. Nie nawozimy ich również gdy kwitną. Zdecydowanie najlepszym momentem na nawożenie orchidei jest czas od przebudzenia z wegetacji do momentu wytwarzania pędu kwiatowego i rozkwitnięcia się pierwszych pąków.

Dbaj nie tylko wtedy, kiedy kwitną

Zabiegi, które sprawią, że storczyk będzie miał więcej kwiatów, trzeba wykonywać cały rok. W przypadku orchidei bardzo ważna jest również pielęgnacja po zakończonym kwitnieniu. Obcinanie pędów, odpowiednie przesadzanie czy pobudzanie do rozwoju i wzrostu to kluczowe etapy w kwitnieniu tych pięknych kwiatów. Sprawdź jak przycinać przekwitłe storczyki i jak zachęcić je do kwitnienia po okresie odpoczynku.

Dodaj komentarz