Gdy niewiele wiemy o orchideach, bardzo łatwo popełnić błędy w uprawie storczyków. Na szczęście pamiętając o kilku zasadach będziemy mogli cieszyć się zdrowymi roślinami o pięknych kwiatach.
To nie jest zwykły kwiatek
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że orchidee to nie są zwykłe kwiatki. Mają zielone liście i piękne kwiaty, ale w pielęgnacji nie przypominają żadnego innego gatunku roślin.
Inaczej się je podlewa, sadzi do innego podłoża, zapewnia inną wilgotność i hoduje w innych doniczkach. Jeśli będziemy o tym pamiętać, ominą nas błędy w uprawie storczyków, które mogą doprowadzić nawet do śmierci rośliny.
Nadmiar wody
To jeden z najczęstszych błędów popełnianych w hodowli storczyków. Jesteśmy przyzwyczajeni do podlewania kwiatów kiedy tylko przeschnie ziemia w doniczce. W doniczkach storczyków nie ma jednak zwykłej ziemi, a i samo podlewanie lepiej zamienić na zanurzanie doniczki w pojemniku z wodą.
Poznaj zasady podlewania storczyków, by nie zaszkodzić swojej roślinie. I pamiętaj – przelanie jest dla storczyków dużo gorsze, niż przesuszenie.
Nadmiar światła
W naturze storczyki rosną przeważnie na pniach drzew i w skalnych rozpadlinach. Lubią dużo światła, ale rozproszonego. A kiedy trafiają na nasze parapety i są narażone na bezpośrednie światło słoneczne, nie będą się dobrze prezentować.
Tym bardziej, że szyba działa jak soczewka, która wzmacnia siłę słonecznej kąpieli. Dlatego warto zastanowić się jakie miejsce będzie dla naszego storczyka najlepsze. I właśnie takiego poszukać w mieszkaniu.
Nieodpowiednia doniczka
Doniczka to kolejny element, który w przypadku storczyków jest dość specyficzny. Nie może być ani za mała – bo wtedy nie zmieszczą się korzenie – ani za duża – bo wtedy podłoże będzie za długo przesychać.
W przypadku najpopularniejszych storczyków, Phalaenopsisów, koniecznie musi być przezroczysta. Najczęściej wykonana z plastiku, by kwiatka łatwo było zanurzyć w wodzie, niestety nie jest zbyt estetyczna. Na nic jednak ozdobne osłonki i finezyjne donice – jeśli korzenie storczyka nie będą miały dostępu do światła roślina zmarnieje.
Złe podłoże
Podłoże to kolejny wyjątkowy punkt w hodowli storczyków. Wymagają one bowiem bardzo specyficznej mieszanki i przesadzanie ich do „zwykłej” ziemi to jeden z największych błędów, jakie można popełnić.
Na szczęście kiedy nadejdzie konieczność przesadzenia orchidei, bez problemu dostaniemy w sklepie właściwy miks kory, torfu, mchu i kilku dodatkowych składników. A jeśli chcemy, możemy taką mieszankę przygotować samodzielnie – zobaczcie jakie to proste.
Nadmierna troska
Chcemy, by nasze rośliny wyglądały pięknie. Dlatego wszystkie żółknące liście, więdnące pędy czy obumierające kwiaty chcemy usunąć jak najszybciej.
Tymczasem w przypadku storczyków takie zabiegi mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Liście i pędy to magazyny ogromnej ilości składników odżywczych, które storczyk maksymalnie wykorzysta. Usuwamy je dopiero wtedy, kiedy same odpadną lub staną się suche.
Chyba, że zauważymy niepokojące objawy – drobne żyjątka czy przebarwienia. Mogą one świadczyć o chorobie lub pojawieniu się szkodników. Sprawdź najpopularniejsze z nich i zobacz, jak sobie z nimi radzić.
Zbyt dużo nawozu
Ponieważ storczyki rosną w specyficznym podłożu i mają wyjątkowe potrzeby, mogą mieć problem z pozyskaniem składników odżywczych niezbędnych do zdrowego wzrostu i rozwoju. Dlatego też warto odpowiednio je nawozić – ale tu kryje się kolejny z często popełnianych błędów.
Dla storczyków dużo większym zagrożeniem jest nadmiar nawozu, niż jego brak. Dlatego też nawożąc orchidee trzeba ściśle trzymać się zaleceń producenta i dostarczać roślinie wsparcie nie częściej niż co 2-3 podlewanie. Można również pokusić się o samodzielne zrobienie ekologicznego nawozu – podpowiadamy jak to zrobić.
Przede wszystkim spokój
Na pierwszy rzut oka zapamiętanie i zastosowanie tego wszystkiego wydaje się strasznie trudne i skomplikowane. Z doświadczenia wiemy jednak, że po pierwszych kilku storczykach nabierzecie odpowiedniej wprawy i nie będziecie popełniać żadnych błędów.
A storczyki odwdzięczą się pięknymi i obfitymi kwiatostanami, które wszyscy tak podziwiamy.