Choć niemal wszystkie odmiany storczyków zachwycają kolorami i kwiatami, nie wszystkie nadadzą się do domowej hodowli. Przedstawiamy popularne odmiany storczyków – zobacz które z nich są najczęściej kupowane.
Phaleanopsis
W zestawieniu „popularne odmiany storczyków” Phaleanopsis dumnie wiedzie prym. Kiedyś traktowany jak egzotyczne urozmaicenie roślinnej kolekcji, dziś dostępny w niemal każdym większym markecie.
Swoją popularność zawdzięcza prostej uprawie, sporej umiejętności dostosowywania się do warunków i przepięknym kwiatom tworzącym imponujące, długo kwitnące kaskady.
W sprzedaży można spotkać te jednopędowe, o standardowych kwiatach wielkości ok. 3 cm, jak i miniatury o całkowitej wysokości kilkunastu centymetrów. Kwiaty falków mają barwę białą, różową, żółtą, bordową, fioletową, mogą też być prążkowane, kropkowane lub nakrapiane.
Charakterystyczne jest dla nich tworzenie jednego, silnie ulistnionego pędu z jednym pąkiem szczytowym. Zobacz jak dbać o te piękne rośliny również po przekwitnięciu.
Cymbidium
W rankingu na popularne odmiany storczyków Cymbidium będzie w ścisłej czołówce. Preferuje nieco niższą temperaturę powietrza niż Phaleanopsis i występuje w wielu odmianach kolorystycznych, również tych dwubarwnych.
Podstawą rośliny są krótkie pseudobulwy, z których wyrastają długie, wąskie liście. Podobnie jak Phaleanopsis Cymbidium tworzy okazałe kwiatostany, cenione również jako kwiaty cięte o wyjątkowej trwałości.
Jego uprawa w domowych warunkach nie jest trudna – najlepiej poczuje się w jasnym miejscu osłoniętym od wiatru, w którym uda się stworzyć różnice temperatur między nocą a dniem. Ważne jest za to zapewnienie dużej wilgotności powietrza – powinna wahać się między 60 a 80%.
Dendrobium
Dendrobium to jeden ze storczyków polecanych początkującym ogrodnikom. Kluczowe w jego uprawie jest podlewanie – ze względu na specyfikę i wytwarzanie korzeni powietrznych, Dendrobium jest dość wrażliwe na przelanie.
Niektórzy w ogóle nie podlewają swoich egzemplarzy, a jedynie regularnie spryskują je miękką wodą. Zadbane Dendrobium odwdzięczy się pięknymi kwiatostanami wyrastającymi z pseudobulw.
W sprzedaży pojawiają się najczęściej krzyżówki dwóch odmian: dendrobium nobile, które woli chłodniejsze miejsca i zimowy spoczynek oraz dendrobium bigibbum, które lepiej się czuje na cieplejszych stanowiskach.
Katleja (Cattleya)
Choć Katleja (Katleya, Catleya) to odmiana storczyków polecana osobom nieco bardziej zaawansowanym w pielęgnacji, często wybierana jest również przez amatorów. Wszystko przez piękne, duże (nawet kilkunastocentymetrowe!) kwiaty i wyjątkowy zapach.
Podobnie jak wszystkie storczyki Katleje nie lubią częstego podlewania ani zbytniego nawożenia. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho szybko marnieją, więc warto wspierać ich rozwój umieszczając w pobliżu nawilżacz powietrza.
Gdy obserwujemy rozwijające się pąki, warto przenieść roślinę do półcienia – ten prosty zabieg pozwoli skutecznie przedłużyć kwitnienie.
Miltonia
Ze względu na specyficzny kształt płatków Miltonia bywa nazywana orchideą bratkową. Hodowla tej odmiany storczyków nie należy do najłatwiejszych, ale przy odrobinie zachodu i troski wypełni dom pięknymi i pachnącymi kwiatami.
W przeciwieństwie do innych odmian storczyków Miltonia lubi obfite podlewanie, jednak nie lubi być przelewana. Utrzymanie wilgotnego, ale niezbyt mokrego podłoża to jedno z największych wyzwań w przypadku uprawy tego storczyka.
Jeśli jednak uda nam się znaleźć złoty środek i połączyć go z półcienistym stanowiskiem, możemy liczyć na niezwykle dorodne kwiatostany nawet dwa razy do roku.
Sabotek
Popularne odmiany storczyków to nie tylko opatrzone falki. Sabotek (Paphiopedilum) to storczyk, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych odmian. Jest przede wszystkim sporo mniejszy, zamiast kwiatowych kiście oferuje zawsze tylko 1 kwiat i wymaga tak specyficznych warunków, że najlepiej poczuje się w ogrzewanej szklarence.
Ale jego wygląd jest tak wyjątkowy, że coraz chętniej podejmujemy próby hodowli tej odmiany. Wszystko przez niezwykłe kwiaty swoim wyglądem przypominające chodaki. Sabotki lubią dużą wilgotność powietrza, rozproszone światło i różnice w temperaturze.
Kwiaty utrzymują się przez około dwa miesiące, a dobrze zaopiekowane okazy mogą ponawiać kwitnienie od jesieni do wiosny.
Vanda
Vanda (lub Wanda) to odmiana storczyka dla naprawdę zaawansowanych. Specyfika uprawy Vandy jest niemal tak wyjątkowa, jak jej wygląd.
Ta orchidea tworzy jeden, długi pęd, dochodzący nawet do 1,5 metra długości. Wzdłuż niego wyrastają liście ułożone naprzemiennie parami, a okazałe, barwne kwiaty wyrastają na cienkich łodygach z głównego pędu.
W sklepach często można spotkać Vandy rosnące w plastikowych koszyczkach zawieszonych w przestrzeni – bez żadnego podłoża. To dość popularny sposób hodowli, który wymaga bardzo specyficznego podlewania. Korzeni nie zanurza się w wodzie, a codziennie spryskuje dbając o to, by zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Zimą warto je również sztucznie doświetlać.
Zygopetalum
Zygopetalum to odmiana storczyków, która dobrze poczuje się w towarzystwie Miltonii. Ich charakterystyczną cechą są płatki w kontrastujących barwach, przez co roślina przyciąga wzrok i wyróżnia się na tle innych orchidei.
W uprawie Zygopetalum niezwykle ważne jest przesychanie podłoża. Zbyt dużo wody szybko doprowadzi do gnicia korzeni i obumarcia kwiatka.
Ważne jest również to, by różnicować częstotliwość podlewania w zależności od okresu rozwoju rośliny. W czasie wzrostu Zygopetalum okres przeschnięcia podłoża powinien być krótki, ale jesienią i zimą podlewania rośliny trzeba zdecydowanie ograniczyć.