Co lubią storczyki? Kompendium wiedzy dla początkujących

Oto i on – pierwszy i wymarzony. Albo kupiony całkiem przypadkiem. Otrzymany w prezencie, albo jako urozmaicenie domowej zieleni. Obojętnie jaki by nie był, trzeba będzie o niego zadbać. Jeśli więc przed Wami pierwsze podejście do tych niezwykłych roślin, warto sprawdzić co lubią storczyki.

Podłoże do storczyków proponowane przes sprzedawcę

Jak wszystkie rośliny również storczyki lubią, kiedy poświęca im się uwagę. Ale w ich pielęgnacji jest całkiem sporo różnych „ale”, bo w przypadku orchidei nadopiekuńczość może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

I choć różne rodzaje storczyków różnią się swoimi wymaganiami i upodobaniami, jest sporo rzeczy, które je łączy.

Stoczyki lubią światło

Storczyki najlepiej rosną na miejscach jasnych, ale ze światłem rozproszonym. Bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do powstania plam i przebarwień na liściach. Szyba zadziała jak soczewka paląc delikatne tkanki.

Optymalnym miejscem do uprawy storczyków są okna wychodzące na wschód i południowy zachód. W przypadku okien południowych, konieczne będzie cieniowanie roślin lub przestawienie ich nieco w głąb mieszkania.

Wyjątkiem od tej reguły jest jedna odmiana – Paphiopedilum czyli urokliwy Sabotek świetnie odnajdzie się na oknie północnym.

Storczyki lubią ciepło

Chociaż storczyki występują na wszystkich kontynentach, ich największe zróżnicowanie gatunkowe storczyków występuje w strefie międzyzwrotnikowej, a zwłaszcza w tropikach na kontynentach amerykańskich i w Azji południowo-wschodniej po Nową Gwineę. Nie powinno więc dziwić, że te piękne rośliny lubią dodatnie temperatury.

Na szczęście w większości naszych domów bez problemu uda się osiągnąć temperatury preferowane przez orchidee:
– najcieplejsze klimaty preferuje Phalaenopsis, który w dzień wdzięczny będzie za 23-27o C, a w nocy za 18-20o C
– umiarkowaną temperaturę najlepiej odczuje np. Cattleya – jej w dzień wystarczy 18-22o C, a w nocy 14-18o C
– z kolei zimnolubne Cymbidium czy Dendrobium potrzebują temperatury między 15-18o C, a w nocy między 8-14o C

Niezależnie od preferowanej temperatury jest jedna rzecz, której wszystkie storczyki nie lubią – to przeciągi. Trzeba na nie uważać szczególnie zimą, gdy różnice temperatur we wnętrzach i na dworze są największe.

Storczyki lubią wilgoć

Strefa międzyzwrotnikowa to nie tylko wysokie temperatury, ale także duża wilgotność powietrza. I właśnie suche powietrze, płynące z mocno grzejących kaloryferów to jedna z największych bolączek storczyków na naszych parapetach.

Na szczęście można temu łatwo zaradzić używając nawilżacza powietrza, zraszając rośliny lub umieszczając je na podstawkach wypełnionych keramzytem i wodą. Storczyki lubią wodę

Odpowiednie podlewanie storczyków to jedna z podstaw ich hodowli. Zapewnienie dobrego nawodnienia bez przelania pozwoli długo cieszyć się zdrowymi roślinami i pięknymi kwiatami.

Pielęgnacja storczyka

Ze względu na specyficzne upodobania storczyków nie podlewa się tak jak „zwykłych” kwiatków. Zamiast wlewać wodę do doniczki, znacznie lepiej zanurzyć ją na chwilę w wodzie. Po wyjęciu można na moment postawić na ociekaczu lub szmatce, by upewnić się, że korzenie nie zgniją.

Storczyki lubią specyficzne podłoże

Uniwersalna ziemia kwiatowa w tym przypadku nie zda egzaminu. Ponieważ w naturze storczyki żyją na pniach drzew lub w skalistych rozpadlinach, tradycyjne podłoże tylko im zaszkodzi.

Dlatego też w doniczkach storczyków zamiast ziemi znajdziemy specjalną mieszankę, składającą się z kory sosnowej, mchu torfowca, perlitu, łupin kokosa czy wemikulitu. Taki skład zapewnia storczykom odpowiedni dopływ powietrza do korzeni i umożliwia ich ekspozycję na słońce.

Storczyki lubią przezroczyste doniczki

A przynajmniej te najpopularniejsze, czyli Phalaenopsisy. Ponieważ storczyki do fotosyntezy wykorzystują nie tylko liście, ale również korzenie, lubią rosnąć w przezroczystych doniczkach. Dość tandetnie wyglądające, plastikowe doniczki nie są może szczytem marzeń estety, ale zapewniają roślinom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

W przypadku Dendrobium czy Cymbidium możemy dopasować im „tradycyjne” osłonki, ale Phalaenopsis również osłonkę powinien mieć przezroczystą.

Ciekawi co jeszcze lubią storczyki? Podpowiedzi jak o nie dbać znajdziecie w naszych artykułach:

>> Gdzie postawić storczyka?

>> Jak przesadzać storczyki?

>> Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?

>> Jakie podłoże wybrać dla storczyka?

Dodaj komentarz