Gdy trafia do nas pierwsza orchidea, zwykle jesteśmy zachwyceni jego pięknymi kwiatami. Jednak kiedy opadną, nie wiemy jak dbać o storczyki po przekwitnięciu. Tymczasem opieka nad rośliną pozostająca w okresie spoczynku jest dość prosta.
Gdy mówimy „storczyk”, zwykle pierwsza na myśl przychodzi jego najpopularniejsza odmiana – Phaleanopsis. Warto jednak pamiętać, że storczyki różnią się nie tylko kolorem czy kształtem kwiatów, ale też budową. Dlatego też pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu musi być dostosowana do ich naturalnych potrzeb.
Jak dbać o Phaleanopsisa w okresie spoczynku
Phaleanopsis, król polskich parapetów, to storczyk i niewielkich wymaganiach. Odpowiednie podlewanie, nawożenie i nasłonecznienie sprawiają, że te orchidee kwitną obficie i często. Zdarza się, że w ogóle nie znajdują się w okresie spoczynku i produkują kwiaty raz za razem. Nie jest to jednak korzystne dla rośliny i sprawia, że kolejne kwiaty są coraz mniejsze. Dlatego zaraz po przekwitnięciu warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
– pęd
– kondycję całej rośliny.
Jedyne w swoim rodzaju
Phaleanopsisy jako jedyne storczyki potrafią zakwitnąć na tym samym pędzie, dlatego odradza się jego obcinane zaraz po przekwitnięciu. Dla nas to jedynie łysy i niezbyt atrakcyjny wizualnie badyl, a dla rośliny magazyn wody i substancji odżywczych. Obcinamy go dopiero, gdy zrobi się suchy i żółty – w przeciwnym razie czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.
Roślina może zakwitnąć wykorzystując ten sam pęd, wypuścić na nim nowe pędy boczne albo keiki, czyli zalążek nowej rośliny. Dlatego zamiast decydować się na drastyczne cięcia, znacznie lepiej sprawdzić co robić, gdy pęd usycha i krok po kroku pomóc roślinie w regeneracji i rozwoju.
Gdy widzimy, że kondycja kwiatka nie jest najlepsza, liście robią się źółte lub pojawiają się nich przebarwienia lub plamy, warto baczniej go obserwować – to mogą być oznaki pasożytów i chorób. I z nimi można sobie poradzić w domowych warunkach – po kilku tygodniach odpowiedniej pielęgnacji falek powinien odzyskać swoje naturalne piękno.
Regeneracja Phaleanopsisa
Jeśli nasz phaleanopsis po prostu zakończył kwitnienie, zasuszył pęd i przechodzi w okres spoczynku, dobrze przenieść go w jasne, ale nieco chłodniejsze miejsce. Falki po przekwitnięciu lubią temperaturę w okolicach 16-20 oC, rzadsze podlewanie i brak nawożenia. W takim stanie mogą spędzić od 2 do 4 miesięcy, jednak dużo zależy od samej rośliny.
Kiedy okres spoczynku się kończy? Gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe korzenie i liście. Wtedy wracamy do regularnego nawożenia i bardziej obfitego podlewania. I czekamy na piękne kwiaty.
Jak dbać o Dendrobium, Catleye, Oncidium po przekwitnięciu
W naszych domach coraz częściej pojawiają się inne odmiany storczyków – w sklepach bez trudu można już dostać Oncidum, Cattleye, Dendrobium czy Zygopetalum. W ich przypadku pielęgnacja po przekwitnięciu wymaga nieco innych kroków.
Przede wszystkim dlatego, że te odmiany wytwarzają tak zwane pseudobulwy, które zazwyczaj kwitną tylko raz. Zdarza się, że np. Dendrobium wypuszcza pęd z tej samej bulwy, ale na to zawsze przyjdzie czas, ponieważ bulw po prostu się nie usuwa. W okresie spoczynku po zakończeniu kwitnienia po prostu zostawiamy bulwy, a usuwamy jedynie obumarły i ogołocony pęd.
Nie wyrzucaj zapasów!
Stare pseudobulwy są dla roślin bardzo cennym magazynem wody i substancji odżywczych i obumierają same – zazwyczaj w ciągu 2-4 lat. Dopiero wtedy można je oddzielić od rośliny i wyrzucić.
Po przekwitnięciu tych odmian storczyków również warto ograniczyć podlewanie, zaprzestać nawożenia i przenieść je w nieco chłodniejsze, ale dość jasne miejsce. Gdy zaczną wypuszczać nowe liście, będzie to jasny znak, że zakończyły regenerację i są gotowe na kolejne kwiaty.
Jak dbać o Vandę po przekwitnięciu
Vandy to storczyki wyjątkowo spektakularne – zwykle zawieszone w powietrzu, bez podłoża, obsypane intensywnie wybarwionymi kwiatami wzbudzają zdziwienie i zachwyt. Po przekwitnięciu bardzo ważne jest, by umiejętnie usunąć zaschnięty pęd. Bez tego rozwój rośliny będzie wstrzymany. Kiedy więc Vandzie padną kwiaty, obcinamy pęd jak najbliżej najwyższego liścia.
Zmniejszamy nawożenie i podlewanie, skłaniamy do przejścia w okres spoczynku niższą temperaturą i dajemy roślinie odpocząć.
Kiedy spodziewać się nowych kwiatów?
Zwykle chcemy, by nasze storczyki jak najczęściej zachwycały nas swoimi kwiatami. Choć w sklepach kwitnące egzemplarze dostępne są przez cały rok, warto pamiętać, że to efekt bardzo intensywnego nawożenia i specyficznych warunków uprawy. Jednak również w domu może zdarzyć się, że orchidee będą kwitnąć nawet kilka razy w roku. By tak było, warto dbać o nie nie tylko w czasie kwitnięcia, ale także w okresie spoczynku.