Sucha łodyga storczyka. Co robić, gdy pęd usycha

W trakcie kwitnienia pędy storczyków potrafią urosnąć na całkiem sporą wysokość. Długie, smukłe i intensywnie zielone wspierają obfite kwiatostany. Jednak kiedy orchidea przekwita, pędy również tracą swój urok. Co robić, kiedy łodyga storczyka staje się sucha?

Brzydsza wersja storczyka

Jeśli zapewnimy im odpowiednie światło, dobrą wilgotność i odpowiedni nawóz kwitnące storczyki potrafią cieszyć oko od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Kiedy przekwitają i nieco tracą swój urok, niektórzy przenoszą je, a wręcz chowają.

Wszystko przez niezbyt estetyczne wyglądające pędy i suche łodygi, które – pozbawione kwiatów – z czasem zasychają i odpadają od rośliny. Warto jednak pamiętać, żeby dbać o storczyka również wtedy, gdy wkracza w okres wegetacji.

Nie obcinaj, zaczekaj!

W przypadku phalaenopsisów, czyli najpopularniejszych w Polsce storczyków, zasychanie pędów nie jest niczym niepokojącym. To naturalna kolej rzeczy zaraz po tym, jak opadną kwiaty. „Gołych” pędów nie warto jednak od razu obcinać.

Często zdarza się, że mimo zakończenia kwitnienia pędy pozostają zielone, a na ich końcach pojawiają się kolejne pąki czy liście.

Jeśli zapewnimy storczykowi dobre warunki, po kilku tygodniach na pędach mogą pojawić się również nowe, poboczne, a roślina zamiast pozostać w okresie wegetacji przygotuje się do kolejnego kwitnienia.

Zmiany zmiany zmiany…

Proces schnięcia rozpoczyna się zwykle od końca pędu i postępuje coraz niżej. Czasem łodyga staje się sucha np. tylko do połowy. Jeśli zdarzy się na niej jakieś „oczko”, zasychanie może zatrzymać się tak.

Wtedy warto obciąć ją właśnie na tym poziomie, pozostawiając resztę pędu nietknięta. Jest to dla rośliny bogate źródło zgromadzonych wcześniej substancji odżywczych, z którego może jeszcze długo czerpać. Sama zadecyduje o uschnięciu.

Ostre cięcie

Jeśli zbyt szybko obetniemy łodygę, stracimy szansę na ponowne kwitnienie. Dlatego niektórzy obcinają jeszcze zielone łodygi, ale nad trzecim „oczkiem” od dołu. Taki eksperyment najlepiej przeprowadzić z wykorzystaniem narzędzia, które wcześniej odkazimy.

Zapobiegnie to infekcjom czy chorobom kwiatka. Jeśli jednak zdecydujemy się poczekać aż łodyga uschnie w całości, wtedy obcinamy ją jak najniżej, uważając, by nie uszkodzić przy tym liści.

Urok nowości

Sucha, żółknąca łodyga to częsta przypadłość kwiatów świeżo przyniesionych ze sklepu czy kwiaciarni. Wszystko przez solidne porcje odżywek i nawozów oraz specyficzne warunki, w jakich hodowane i przechowywane są kwiaty.

Po zmianach związanych z nowym środowiskiem, pielęgnacją i oświetleniem kwiaty mogą marnieć i opaść, a łodyga stanie się sucha.

Storczyk pod nadzorem

Nagłe opadanie kwiatów i zasychanie pędu może być efektem złej pielęgnacji. Zdarza się to zwłaszcza zimą, kiedy w naszych domach spada wilgotność powietrza, a ciepłe powietrze znad kaloryfera zderza się z zimnym z rozszczelnionych okien. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, niż obciąć suche łodygi, poprawić warunki i czekać aż storczyk sam zabierze się do ponownego wzrostu i kwitnienia.

Pa pa suche łodygi, witajcie piękne kwiaty!

Jeśli pęd definitywnie uschnie i zostanie obcięty, trzeba przygotować storczyka do kolejnego kwitnienia. Warto przenieść go w nieco chłodniejsze miejsce (optymalna temperatura to 16o-20o C).

Zadbajmy o to, by roślina nie była narażona na przeciągi. Warto przestać podlewać i nawozić kwiatka przez 2-3 tygodnie – to zmobilizuje go do dalszego rozwoju. Po tym czasie wracamy do „normalnej” pielęgnacji, zaczynając od zadbania o prawidłowe nasłonecznienie storczyka.

Jedyną zmianą powinna być nieco mniejsza ilość wody dostarczanej nie częściej niż co ok. 10 dni. A potem pozostaje już tylko czekanie na nowe liście, pędy i piękne kwiaty – gdy nie pojawiają się zbyt długo, warto sprawdzić najczęstsze choroby storczyków i upewnić się, że Twój storczyk jest bezpieczny.

Dodaj komentarz