Robimy wszystko, by orchidee jak najdłużej kwitły i zachwycały nas obfitymi kwiatostanami.
Zdarza się jednak, że nasze dobre chęci prowadzą nie do poprawy, a pogorszenia stanu rośliny. Dlaczego storczyk więdnie i jak temu zaradzić, podpowiadamy na przykładzie najpopularniejszej orchidei w naszych domach – phaleanopsisa.
Zdrowe falki mają mięsiste liście w jednolitym kolorze, zdrowe, mocne łodygi i piękne kwiaty.
Niestety zdarza się, że storczyk więdnie, a jego liście robią miękkie i zwiotczałe. Najczęściej to oznaka tego, że do liści nie dociera woda.
Przyczyn takiego stanu może być kilka.
Przelanie storczyka
Orchidee to kwiaty bardzo czułe na przelanie.
Zdecydowanie dużo lepiej znoszą suszę, niż nadmiar wody. Jeśli więc zauważymy, że liście robią się miękkie, a storczyk więdnie, koniecznie trzeba sprawdzić jej korzenie.
Jeśli robią się miękkie, brązowe i lepkie, to dowód na to, że niechcący poddtopiliśmy naszego ulubieńca. W tej sytuacji kwiatek musi zostać wyjęty z doniczki, a zepsute korzenie obcięte. W takim stanie i tak nie będą dostarczać roślinie potrzebnych do wzrostu substancji.
Po dokonaniu niezbędnych cięć warto umieścić więdnącego storczyka do nowego, przewiewnego podłoża i nie podlewać przez najbliższy czas. Kiedy i jak dostarczać orchidei wody, możecie przeczytać w innym naszym artykule.
Przesuszenie
Podobnie jak w przypadku przelania, podejrzewając przesuszenie też należy sprawdzić korzenie phaleanopsisa. Tym razem prawdopodobnie będą białe lub jasnozielone, suche i kruche.
Podłoże również będzie bardzo suche i lekkie, a trzon storczyka twardy. W tej sytuacji więdnącego kwiatka trzeba obficie podlać, a potem regularnie kontrolować podłoże i kolor korzeni.
Problemy z podłożem
Orchidee to rośliny, których korzenie koniecznie muszą mieć dostęp do powietrza.
Dlatego też w ich przypadku stosuje się dość luźne, przewiewne podłoża, zapewniające nie tylko dobry przepływ wody, ale też odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne.
Storczyk umieszczony w podłożu za bardzo zbitym zwiędnie, a jego liście mogą zacząć pękać, stracą sprężystość i staną się pomarszczone. Kwitnienie będzie niemożliwe lub bardzo rzadkie. Dlatego warto stosować odpowiednie mieszanki i sprawdzać stan orchidei.
Przewianie/przemarznięcie/przegrzanie storczyków
Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym, że storczyki ulokowane na parapetach narażone są na przemarznięcie lub przewianie.
Uchylone okna w czasie chłodniejszych dni mogą sprawić, że zwiędną nie tylko liście storczyki, ale cała roślina, łącznie z kwiatostanem.
Tymczasem falenopsisy nie znoszą nagłych zmian temperatury i nie znoszą mrozów – optymalna temperatura dla nich to to w okolicach 20oC.
Równie niebezpieczne jest zbyt gorące powietrze unoszące się znad kaloryfera. Może ono doprowadzić do tego, że storczyk więdnie. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest przestawienie orchidei i zapewnienie jej optymalnych warunków do regeneracji i wzrostu.
Pasożyty i choroby
Jeśli liście storczyka nie tylko więdną, ale też żółkną, pojawiają się na nich ciemne plamy, a łodygi nie są w stanie podtrzymywać kwiatostanów to znak, że roślinę zaatakowały pasożyty lub choroby.
Ziemiórki, wciornastki, wełnowce czy grzyby nie potrzebują wiele, by zaatakować i pokonać nawet okazałe orchidee. Na szczęście jest sporo sposobów na skuteczną walkę z tymi niechcianymi gośćmi – zobacz, co dolega Twojemu storczykowi i jak się z tym rozprawić.
Problematyczny transport
Podekscytowani zakupem nowego storczyka często zapominamy o tym, że aby zapobiec jego zwiędnięciu tuż po przyjeździe do domu warto odpowiednio zabezpieczyć go podczas transportu.
Zwłaszcza zimą przed wyniesieniem rośliny ze sklepu dobrze owinąć do grubym papierem, który zmniejszy szok termiczny. Po przywiezieniu kwiatka w nowe miejsce dajmy mu chwilę na adaptację do nowych warunków – pozostawienie papieru przez ok. 1-2 godziny pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo zwiędnięcia storczyka lub utraty kwiatów.
Pozbywać się czy nie?
Czy pozbywać się liści storczyka, kiedy więdną?
Absolutnie nie! Jeśli dobrze zadbamy o roślinę prawdopodobnie wrócą one do zdrowego wyglądu.
Jeśli ratunek przyjdzie zbyt późno, staną się dla orchidei źródłem cennych wartości odżywczych. Falek sam zadecyduje kiedy pozbyć się zbędnego balastu – liście zżółkną, zaschną, a na koniec odpadną.
I dopiero w tym ostatnim etapie możemy im jedynie delikatnie pomóc.