Storczyk na prezent. Jak wybrać zdrowy okaz i na co zwracać uwagę

Storczyki to bardzo popularne dodatki do prezentów lub prezenty same w sobie. Jednak żeby wybrać storczyk na prezent, warto najpierw dobrze mu się przyjrzeć. Same piękne kwiaty nie wystarczą, by orchidea zachwycała nie tylko w sklepie, ale i w domu.

Storczyki w marketach czy dużych sklepach ogrodniczych mocno się odżywia i hoduje w specjalnych warunkach. Wybierając storczyk na prezent na podstawie wielkości czy koloru kwiatów, możemy przeoczyć, że orchidei coś dolega lub zaraz przekwitnie.

Dlatego zanim ruszymy na zakupy, dobrze wiedzieć jak wybrać na prezent zdrowy storczyk i na co zwracać uwagę.

Pomyśl o obdarowywanym

Żeby storczyk podarowany jako prezent cieszył obdarowanego, zastanówmy się najpierw nad doświadczeniem tejże osoby. Jeśli nasz prezent ma zapoczątkować przyszłą kolekcję, zdecydowanie najlepiej wybrać prostego w uprawie i odpornego na najczęstsze błędy Phalaenopsisa.

Phalaenopsisy kwitną stosunkowo często, nie są szczególnie wymagające i zachwycają pięknymi, dużymi kwiatami w wielu kolorach. Zachwycą każdego początkującego hodowcę wieloma pędami, często efektowanie uformowanymi.

Osoby bardziej doświadczone ucieszą się z pewnością z Dendrobium, Zygopetalum czy Cattleyi. To piękne rośliny o niepowtarzalnym pokroju, które imponują swym wyglądem nawet poza okresem kwitnienia.

A jeśli nasz prezent ma wzbogacić uważnie kompletowaną kolekcję, warto przyjrzeć się roślinom, które należą do hodowli. Jeśli znajdują się w niej różne odmiany storczyków, można pokusić się o zakup stosunkowo rzadkiej Vandy czy urokliwego Sabotka. Można tez wybrać nowy egzemplarz ulubionego rodzaju storczyków w nowym kolorze czy wzorze płatków.

Poświęć chwilę roślinie

Niezależnie od tego, jaki rodzaj storczyka zdecydujemy się kupić, każdą roślinę warto dokładnie obejrzeć.

Wyznacznikiem zdrowia i dobrej kondycji są u orchidei przede wszystkim liście. Dlatego przed zakupem sprawdźmy, czy nie mają ciemnych plam i czy nie są wysuszone. Dobrze zajrzeć również pod liście – nie powinny mieć żadnego nalotu czy dziwnych narośli.

Jeśli nasz storczyk wybrany na prezent przejdzie „liściowy test”, przyglądamy się jego korzeniom. Ich stan zdecydowanie najłatwiej ocenisz u Phalaenopsisów, dzięki przezroczystym doniczkom, w których są sprzedawane.

Normalne korzenie są liczne, dość mocno zbite w doniczce. Podlane kwiaty mają korzenie w kolorze intensywnej zieleni. Wyschnięte korzenie między podlewaniem przybierają barwę srebrnoszarą.

Korzenie lub doniczka pokryte glonami zwiastują konieczność szybkiego przesadzenia, więc lepiej nie kupować jej na prezent dla początkującego hodowcy.

Gdy zauważymy, że korzenie są żółte lub brązowe, mocno pomarszczone lub przeciwnie, podgniłe, lepiej wybrać na prezent inną roślinę. Jeśli kupujemy storczyka w normalnej doniczce, która nie pozwala na ocenę korzeni, musimy zaufać własnej ocenie kondycji całej orchidei.

Przyjrzyj się podłożu

Unikaj kwiatów, których podłoże pokrywa biały nalot. Jeśli kora gnije, mech wygląda nienaturalnie, a przy powąchaniu doniczki wyczuwalny jest zapach podobny do grzybów, lepiej poszukać innego egzemplarza.

Przeciwwskazaniem do zakupy są również niechciani lokatorzy. Wszelkie niepokojące robaczki, kropeczki poruszające się po liściach czy niewielkie muszki latające wokół doniczek mogą zwiastować przyszłe kłopoty.

Zwróć uwagę na kwiaty

Na samym końcu zwróć uwagę na to, co najbardziej rzuca się w oczy – na kwiaty. Kupując storczyk na prezent nie warto wybierać rośliny ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami. Jeśli roślina ma pąki jest większa szansa, że będzie dłużej kwitła w domowych warunkach.

Cienkie, niemal pergaminowe płatki, różna faktura lub są bledszy barwa płatków zwiastuje szybkie przekwitanie i odpadnie kwiatów. Pąki u storczyków rozwijają się jeden po drugim, czasem bardzo szybko, a potem po kolei i równie szybko opadają.

Lepiej więc wybrać roślinę mniej okazałą, ale rokującą na dłuższe kwitnienie. Ta w pełni rozkwitu szybko straci największy urok.

Oglądając kwiaty warto również obejrzeć sam pęd. Najzdrowszy jest pęd błyszczący, o jednolitym kolorze. Od jasnozielonego do wpadającego w fiolet – im ciemniejsze płatki tym ciemniejszy pęd. Dobrze, żeby na końcu nie był zasuszony czy urwany.

Opiekuj się w podróży

Kiedy uda nam się już znaleźć okaz idealny, pamiętajmy, że równie ważny jak selekcja jest transport kupionej rośliny.

Storczyki nie lubią przeciągów i dużych zmian temperatur. To bardzo ważne zwłaszcza zimą, kiedy kwiatek wyniesiony z ciepłego sklepu może doznać szoku termicznego na panującym na dworze zimnie. Może to skończyć się nagłym opadnięciem kwiatów, a nawet śmiercią całej rośliny, dlatego orchidee zawsze warto czymś owinąć. Dobrze sprawdzi się zwykły, szary papier, dostępny w większości marketów.

Nie ściągaj specjalnej folii, w której zwykle sprzedawane są storczyki. Dzięki niej dostarczysz prezent w jak najlepszej kondycji.

Dodaj komentarz