Podłoże do storczyków | jakie najlepiej | mieszanka kory i torfu [w 2020]

Podłoże do storczyków różni się od ziemi dla innych roślin doniczkowych.

To specjalna mieszanka kory i torfu, która imituje w sporym stopniu naturalne podłoże dzikorosnącego storczyka.

Zobacz, czym się kierować przy wyborze podłoża.

Storczyki w środowisku naturalnym

Większość popularnych storczyków dostępnych w sklepach naturalnie rosną na korach drzew.

Stąd ogromna różnica w podłożu, ale też w sposobach podlewania i nasłoneczniania rośliny.

Drzewo w naturalny sposób daje sporo cienia i uniemożliwia zatrzymanie zbyt dużej ilości wody. Stąd to popularne powiedzenie, że storczyka lepiej przesuszyć niż przelać. Mocno przelany storczyk raczej nie ma dużych szans na przeżycie.

Jednak drzewa, środowisko lasu, to ogromna wilgotność.

Gęste korony drzew utrzymują wysoki poziom wilgoci, przez co uprawiając storczyki w domu, również warto zapewnić mu podobne warunki. Wilgotne powietrze to coś zupełnie innego niż woda wlewana do doniczki.

Żeby zapewnić storczykowi jak najlepszą wilgotność powietrza, trzymaj go w łazience lub pralni.

Podłoże do storczyków to mieszanka kory i torfu

Taka mieszanka najbardziej przypomina korę zdrowego drzewa.

To dzięki temu storczyk będzie miał najlepsze możliwe warunki do wzrostu. Podłoże nie będzie trzymać zbyt dużych ilości wody, a jednak wilgotność jest na zadowalającym poziomie. Przy podlewaniu kora nasiąknie wodą, uniemożliwiając powstanie małego basenu, a odparowując z czasem nawilży korzenie.

Do podstawowej mieszanki bazowej często dodaje się też inne składniki, jak popiół czy keramzyt. Najlepiej skorzystać z gotowej mieszanki do storczyków, pakowanej w paczki. Producenci prześcigają się w dobieraniu odpowiednik składników i proporcji, by jak najlepiej wspierać wzrost i rozwój storczyków.

W gruncie rzeczy, większość tych podkładów jest oparta na tej samej bazie. Nie ma więc co się w tym temacie doktoryzować. Najlepiej wziąć pierwszy lepszy, najtańszy. Efekt będzie ten sam co w droższych alternatywach.

Czy storczyk ze sklepu wymaga przesadzenia?

Zastanawiasz się pewnie, czy warto przesadzać nowego storczyka do bardziej odpowiedniego podkładu?

Nie ma sensu.

Jak wspomniałem przed momentem, większość tych podkładów jest przygotowywana „na jedno kopyto”. Zatem jeśli treść znajdująca się w doniczce przypomina korę i torf, to jest to odpowiedni podkład do storczyka.

Sprzedawcy też nie mogą sobie pozwolić na trzymanie storczyków w byle czym, bo nie wiedzą kiedy uda im się sprzedać poszczególne egzemplarze. Jeśli jednak zdarzyłoby Ci się kupić lub dostać storczyka osadzonego w ziemi, przesadzaj jak najszybciej. Storczyk nie przeżyje w ziemi.

Pamiętaj, że nigdy, przenigdy nie przesadza się storczyka, który kwitnie.

Najprawdopodobniej skończy się to utratą kwiatów i długą aklimatyzacją.

Wyjątkiem są egzemplarze wyprzedażowe w dużych marketach, które często pakują storczyki do gęstego mchu.

W takim podłożu nasz storczyk ma zdecydowanie zbyt wilgotno i powoli zacznie nam gnić/obumierać od spodu. To podłoże bardzo utrudnia wentylację i odparowywanie nadmiaru wody. Jeśli kupiłeś właśnie taki egzemplarz, rozważ przesadzenie storczyka.

Podłoże umożliwiające oddychanie

Kwestia trzymania wilgoci i wody to jedno.

Drugą ważną kwestią, którą zapewniają kora i torf, to swobodny dopływ powietrza do korzeni.

Korzenie potrzebują powietrza i słońca tak samo, jak liście, łodygi i kwiaty. Jeśli zamkniesz je w ciemnej i niedostępnej ziemi, w dodatku w nieprawidłowej doniczce, możesz zapomnieć o pięknym kwitnącym storczyku.

Doniczka, jak podłoże, powinna być przewiewna i umożliwiająca dostęp promieni słonecznych. To dlatego w sklepach najczęściej znajdziesz sprzedawane storczyki w przezroczystych, plastikowych doniczkach. Dodatkowo, bogato dziurawionych na dnie w celu łatwiejszego odprowadzenia nadmiaru wilgoci.

Zazwyczaj w opisach producentów czytamy, że podłoże to kompozycja frakcjonowanej kory śródziemnomorskiej, chipsów i włókien kokosowych oraz torfu. Frakcje są dość duże, co pozwala na sporą przepuszczalność wody i luźne przestrzenie powietrzne, umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza w korzeniach.

Dodatkowo, musi szybko przesychać zapobiegając ryzyku gnicia roślin.

Co to jest substrat

Szukając właściwego dla siebie podłoża dla storczyków, często możesz się natknąć na określenie substrat do storczyków.

Jest to nic innego, jak gotowe podłoże (zazwyczaj ta sama mieszanina torfu, kory, keramzytu itp.) tylko wzbogacone o nawóz, który dodatkowo odżywi Twoją roślinkę. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie dla sklepów i kwiaciarni, które nie muszą indywidualnie nawozić każdej rośliny, zdając się na nawóz w podłożu.

Oczywiście, te odżywcze minerały z biegiem czasu się wyeksploatują i będziesz musiał zacząć uzupełniać podkład w nawóz. Jest to jednak odwleczone w czasie.

Sprawdź informację na opakowaniu, na jak długo przygotowany nawóz wystarczy.

Gotowe substraty nie są drogie. Zazwyczaj 5 litrów substratu (co powinno wystarczyć na ok. 10 przeciętnych doniczek) kosztuje średnio kilkanaście złotych.

Jakie jest zatem najlepsze podłoże do storczyków?

Najlepsze podłoże to te, w którym Twój storczyk się zaaklimatyzuje i będzie rósł i kwitnął. Ogólnie rzecz biorąc, storczyki potrafią się dostosować do podłoża pod warunkiem, że podlewanie i nawożenie jest odpowiednie.

Dobre podłoże musi zaspokoić roślinę w odpowiedni poziom wilgotności, powierza wokół korzeni i zapewnić dla nich podstawę.

Często na ulotkach dołączonych do kupowanych storczyków mamy informację, jakie wymagania ma dana roślina. Czy lubi bardzo dużą wilgotność, czy zadowoli się mniejszą itp. Ma to znaczenie przy wyborze najlepszego podkładu, gdyż im szybciej podłoże będzie wysychać, tym częściej musisz podlewać.

Więc ma to wpływ również na Twój rytm dobowy i pozostałe obowiązki, z którymi trzeba pogodzić podlewanie.

Kwasowość podłoża

Czasami dostaję pytanie, jakie jest prawidłowe pH dla podłoża pod storczyki.

Prawda jest taka, że to zależy mocno od konkretnego gatunku, z którym przyjdzie Ci się mierzyć.

Standardowe, uniwersalne podłoże, zaspokajające potrzeby większości storczyków, ma pH w przedziale 5,5 do 6,5. Jednak nie ma się co zbyt mocno trzymać tych wartości.

Podłoże z czasem staje bardziej kwaśne.

Jest to spowodowane nawożeniem i poziomem pH wody, którą będziemy storczyka podlewać. Jest to proces zupełnie naturalny, więc nie ma się czym przejmować. Rośliny zaadaptują się do zmian w miarę upływu czasu.

Podsumowanie

Nie ma większego znaczenia, na które podłoże do storczyków się zdecydujesz.

O ile jest ona oparta na korze, torfie, keramzycie itd. to jest to mieszanka odpowiednia i nadająca się dla Twojego storczyka.

Unikaj ziemi i innych „podkładów uniwersalnych”, gdyż nadmiernie gromadzona wilgoć i brak wentylacji korzeni niechybnie doprowadzą do zgnicia rośliny i jej śmierci.

Te trzy zdania w zupełności wyczerpują temat podłoża.

Teraz daj mi znać w komentarzu, czy stosujesz lub stosowałeś w sukcesem jakieś inne podłożą niż dedykowane storczykom? Jeśli tak, to jakie?

Napisz w komentarzu poniżej i daj znać, jak Twój storczyk to przyjął.

1 komentarz do “Podłoże do storczyków | jakie najlepiej | mieszanka kory i torfu [w 2020]”

  1. Całkiem przypadkiem otrzymałem 6 mies temu małego storczyka. Nie znam odmiany. Storczyka włożyłem do przeźroczystego pudełka a korzenie zalałem woda. Raz w tyg. woda jest wymieniana. Storczyk nie rozwija się wcale jeśli chodzi o liście, korzenie natomiast zaczęły się rozrastać. Niedawno rozwinęły się dwa kwiatki. Kwiatki są na razie małe bo dopiero się rozwijają, ale raczej nie będą super okazałe. Sama roślina od korzenia ma może z 15-20 cm. Zaznaczam że kwiat stoi w wodzie. Kiedyś na necie wyczytałem że w wodzie mi zdechnie a tu proszę – kwitnie. Dowiedziałem się kilku istotnych rzeczy o storczykach z twojej strony.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz