Z Twoim storczykiem dzieje coś złego? Kwiaty opadają, liście więdną, a pęd żółknie? A może korzystasz z marketowych promocji i kupujesz storczyki w gorszym stanie ale niższych cenach? Zobacz jak ratować storczyka i poznaj sprawdzone sposoby na jego reanimację.
Po Dniu Mamy, Walentynkach czy innych świętach, z okazji których chętnie wręczamy storczyki, sklepowe półki uginają się pod ciężarem przekwitłych storczyków. Ich ceny opadają równie szybko, jak kwiaty.
Przelanie, zasuszenie czy gnicie korzeni to najczęstsze dolegliwości także storczyków, które szukają nowych domów. Gdy ich właściciele nie radzą sobie z pielęgnacją rośliny trafiają w ręce hodowców, który wiedząc jak ratować storczyka z powodzeniem przywracają orchidee do życia.
Poznaj sprawdzone sposoby na reanimację storczyka.
Storczyk przelany
Ratowanie przelanego storczyka to właściwie najprostsza sytuacja. O ile korzenie nie zaczęły gnić, szanse na jego reanimację są bardzo duże.
Jak ratować przelanego storczyka?
– wyjąć go z doniczki i dokładnie obejrzeć korzenie. Odciąć te, które są zbyt miękkie, mają żółty lub oliwkowy kolor. Wszystkie cięcia na storczykach najlepiej wykonywać odkażonym nożem lub odkażonymi ostrymi nożyczkami. Jeśli mamy więcej niż jedną orchideę, warto zaopatrzyć się w przyrządy tylko dla storczyków.
– jeśli w złym stanie są również liście, je również można odciąć. Jest to jednak dość radykalny krok i zwykle lepiej się z nim wstrzymać. Liście to dla storczyków magazyny substancji odżywczych i nawet w złym stanie mogą być dla rośliny sporym wsparciem.
– następnie umieszczamy storczyka w nowym podłożu. Orchidee hoduje się w specjalnych mieszankach i absolutnie nie wolno wsadzać ich do „zwykłej” ziemi.
– z podlewaniem czekamy kilka dni, aż podłoże będzie suche, a korzenie srebrzystoszare. Wodę dawkujemy z umiarem i czekamy na poprawę stanu rośliny.
– co robić, gdy korzenie zaczęły gnić i trzeba obciąć wszystkie? Najlepiej właśnie tak zrobić. A potem trzymać storczyka poza doniczką i codziennie delikatnie zraszać podstawę korzeni. Można również umieścić go w szklance czy słoiku z wodą w taki sposób, by nie dotykał bezpośrednio jej powierzchni. Odpowiednia wilgotność powinna zachęcić roślinę do regeneracji i wypuszczenia nowych korzeni.
Storczyk zasuszony
Wygląd przelanego i przesuszonego storczyka może być bardzo mylący. W obu przypadkach korzenie nie są w stanie odpowiednio odżywić kwiatka, więc to ich kondycja powie najwięcej o sposobie reanimacji orchidei. Konieczne może okazać się przesadzenie orchidei.
Jak ratować zasuszonego storczyka?
– wyjąć z doniczki i dokładnie obejrzeć korzenie. Korzenie storczyka, któremu dostarczamy za mało wody, będą suche, pomarszczone i twarde. Trzeba je uciąć zdezynfekowanym ostrzem. Miejsca cięcia warto zabezpieczyć węglem aktywnym.
– przesuszoną roślinę trzeba ostrożnie nawodnić i:
> wsadzić do odpowiednio przygotowanego podłoża, a następnie podlać (sprawdź jak najlepiej podlewać storczyki)
> wsadzić do odpowiednio przygotowanego podłoża i delikatnie spryskiwać
> przed umieszczeniem rośliny w doniczce na moment zanurzyć ją w wodzie, a potem wsadzić do podłoża i przez kilka dni nie podlewać.
Storczyk z chorymi liśćmi
Liście i korzenie mówią o storczyku najwięcej. Jeśli te drugie są ok, warto bliżej przyjrzeć się właśnie liściom i na ich podstawie podjąć się ratowania rośliny.
Jak ratować liście storczyka?
– pomarszczone liście zwinięte w coś rodzaju harmonijki to oznaka zbyt niskiej wilgotności w pobliżu rośliny. Takie objawy można często obserwować np. u Miltonii. Pomoże delikatne zraszanie rośliny lub postawienie jej na podstawie z keramzytu. Keramzyt musi stale znajdować się w wodzie – dobrze ją chłonie i równie dobrze będzie oddawał wilgoć stojącym blisko roślinom.
– liście żółknące i miękkie mogą świadczyć zarówno o przelaniu, jak i przesuszeniu rośliny. W obu przypadkach storczyk nie otrzymuje odpowiedniej ilości życiodajnych substancji z korzeni i czerpie je z liści. Konieczne będzie wyjęcie kwiatka z doniczki i sprawdzenie co się tam dzieje.
– jeśli liście wyglądają w miarę ok, ale podejrzany jest ich kolor, to oznaka niedobory światła. Najlepiej widoczne jest to u storczyków, które zwykle mają intensywnie zielone, mięsiste liście. Jeśli stają się bardzo jasne, trzeba przestawić kwiatka w bardziej odpowiadające mu miejsce.
– żółte liście to również reakcja na zbyt niską temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli oprócz tego robią się suche, temperatura jest zbyt wysoka. Konieczne będzie optymalne dostosowanie warunków.
Obcinanie liście storczyka to zawsze ostateczność! Nawet tym zasuszonym ze starości lepiej dać odpaść samemu, niż przyspieszać cokolwiek ostrym cięciem. Jeśli jednak jest konieczne, warto wiedzieć jak przycinać storczyki.
Storczyk z plamami i podejrzanymi lokatorami
U storczyków przechowywanych w złych warunkach pojawiają się choroby pasożytnicze i grzybicze. Są tak samo groźne, jak pasożyty widoczne na spodzie liści czy latające dookoła doniczki.
– wszelkie plamy, przebarwienia czy nadżerki widoczne na liściach powinny zwiększyć naszą czujność. Czasem to zwykłe uszkodzenia mechaniczne, a czasem początek naprawdę groźnej choroby. Te najczęstsze wraz ze sposobami leczenia opisaliśmy w tym artykule.
– jeśli na liściach widoczne są zgrubienia, czarne plamki albo ruszające się żyjątka, prawdopodobnie kwiatek padł ofiarą pasożytów. Ziemiórki, wciornastki, wełnowce czy tarczniki to trudni przeciwnicy, ale znamy sposoby na walkę z nimi – dzielimy się nimi w tym tekście.
Storczyk z suchym pędem
Puste, łyse łodygi najczęściej są po prostu pozostałością po kwiatach. Storczyki z takimi pędami można często spotkać na przecenach w sklepach.
– storczyki po utracie kwiatów zwyczajnie przestają być atrakcyjne wizualnie dla większości ludzi. Dlatego zdarza się, że reszta rośliny jest w całkiem niezłej kondycji, a pęd sam zasuszy się i będzie można go obciąć (sprawdź jak bezpiecznie obciąć pęd po przekwitnięciu). W przypadku Phalaenopsisów może zdarzyć się, że roślina wydłuży pęd i zakwitnie na nim jeszcze raz, więc najlepiej obserwować pacjenta i zapewnić optymalne warunki w okresie regeneracji.