Jak przesadzać storczyki? Przesadzanie storczyków krok po kroku

Plątanina korzeni w niewielkiej doniczce to jeszcze nie powód, by przesadzać storczyki. W końcu jednak przychodzi moment, gdy jest to koniecznie. Z naszym poradnikiem dowiecie się jak przesadzać storczyki.

Kiedy przesadzać storczyki

Choć kupione storczyki często zaskakują ilością korzeni splątanych w ciasnych doniczkach, to dla orchidei optymalna sytuacja. Przesadzamy je dopiero, gdy poza doniczkę wystaje bardzo dużo tzw. korzeni powietrznych lub gdy wychodzą one przez dziurki w dole pojemnika. Przesadzamy także rośliny chore lub zaatakowane przez pasożyty. Sprawdź jak zająć się storczykiem, któremu żółkną liście lub takiemu, który ma niechcianych współlokatorów.

Storczyki najczęściej przesadza się co 2-3 lata. Wyjątkiem są kwiaty podlewane wodą kranową – te powinny zmienić podłoże nawet co 12 miesięcy. Idealnym momentem jest wejście rośliny w stan wegetacji. Jeśli z powodu choroby lub szkodników musimy przesadzić kwitnącego storczyka, konieczne będzie obcięcie pędów. Wzmocni to roślinę i pomoże w regeneracji.

Kluczowe jest podłoże

Ponieważ w naturze storczyki rosną nie w gruncie, a w konarach drzew lub skalnych rozpadlinach, nie mogą rozwijać się w tradycyjnej ziemi do kwiatów doniczkowych. Konieczne jest podłoże przepuszczające powietrze, które dostarczy roślinie substancji odżywczych.

W tej roli świetnie sprawdza się kora drzewna, np. sosnowa. Kora dobrze i dość długo trzyma wilgoć, z przy tym dzięki specyficznej strukturze zapewnia docieranie tlenu do korzeni. Korę można bez problemu kupić w marketach czy sklepach ogrodniczych. Ważne by była świeża – jeśli zbyt długo pozostanie w pojemniku lub torbie, zacznie się rozkładać i zaszkodzi orchidei.

Specyficzne potrzeby

Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu storczykom najlepszych warunków, warto zadbać o wzbogacenie kory i przesadzić storczyka do specjalnie stworzonej mieszanki. W jej skład wchodzą najczęściej:
– mech torfowiec
– perlit
– łupiny kokosa lub orzeszków
– wermikulit
– gąbka

Choć przygotowanie takiej mieszanki nie jest trudne, najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowego podłoża. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w doniczce znajdą się wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach i przesadzanie storczyka zakończy się sukcesem.

Doniczka inna niż wszystkie

W przypadku najpopularniejszych storczyków, czyli odmiany Phalenopsis, rośliny sprzedawane są w przezroczystych, plastikowych doniczkach. I właśnie do takich najlepiej je przesadzać, bo w przypadku tych orchidei korzenie powinny mieć dostęp do światła – biorą udział w fotosyntezie na równi z liśćmi.

Inne rodzaje storczyków, np. Cymbidium, nie mają już tak specyficznych potrzeb. O ile podłożem wciąż nie może być zwykła ziemia, o tyle doniczka bardziej przypomina już te tradycyjne. Dalej jednak są to przeważnie plastikowe pojemniki. Na szczęście w sklepach dostępnych mnóstwo osłonek w różnych wielkościach, wzorach i kolorach. Możemy je dobrać np. do koloru kwiatów przesadzanej orchidei.

Niezależnie od rodzaju doniczka, do której przesadzimy storczyka musi dobrze odprowadzać wodę. Przeważnie zapewniają to dość duże dziury w dnie pojemnika. W przypadku Phaleanopsisa wybierając nową doniczkę warto kupić taką o 1 lub 2 rozmiary większą.

Przesadzanie storczyków krok po kroku

Phaleanopsis

Choć przesadzanie Phaleanopsisa może wydawać się trudne, w rzeczywistości nie jest to zbyt skomplikowany proces. Kiedy zgromadzimy już odpowiednie podłoże i doniczkę, możemy zabrać się do pracy. 

Storczyka, którego będziemy przesadzać, warto odrobinę podlać. Nawodnione korzenie będą mniej podatne na pękanie i łatwiej będzie je układać. Jeśli korzeni jest dużo, lepiej nadmiernie ich nie rozplątywać. Mogą bowiem sprawić sporo problemu przy próbie wsadzenia ich do nowego pojemnika.

Zaczynamy od delikatnego wyjęcia rośliny ze starej doniczki – czasem warto nieco odwrócić ją do góry nogami i delikatnie ściskać boki.

Storczyka wyjętego z doniczki dokładnie oglądamy – oczyszczamy korzenie ze starego podłoża i robimy ich przegląd. Stare, zwiotczałe lub miękkie usuwamy czystymi nożyczkami lub sekatorem. Miejsca po cięciu zostawiamy chwilę do zasklepienia lub smarujemy aktywnym węglem. Zapobiegnie to gniciu i dostawaniu się patogenów do wnętrza rośliny.

Następnie na dno doniczki dajemy warstwę drenażu – np. keramzytu. W przypadku nadmiaru wody zapobiegnie on gniciu korzeni. Na niego dajemy cienką warstwę podłoża, a na nim kładziemy roślinę. Phaleanopsisy powinny znaleźć się na środku doniczki.

Tak ulokowaną roślinę powoli i dokładnie obsypujemy podłożem. Nie ugniatamy go niczym, układamy je stukając doniczką o podłogę czy blat. Dzięki temu kora powpada we wszystkie przestrzenie i zapewni optymalny przepływ powietrza.

Jeśli korzenie powietrzne na to pozwalają, możemy umieścić je w doniczce i przykryć podłożem. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze dobrze znoszą taki zabieg.

Storczyki o więcej niż jednym pędzie (np. Cymbidium, Dendrobium)

W przypadku storczyków innych niż Phaleanopsis przesadzanie właściwie przebiega bardzo podobnie. Podłoże powinno być jednak nieco bardziej zbite, a doniczka niekoniecznie przezroczysta.

Na środku doniczki nie powinna znaleźć się cała roślina, a najnowszy pęd czy bulwa. Same bulwy czy kłącza nie mogą być przysypane, warto jednak usunąć chore i martwe części.

Podobnie jak w przypadku falków warto przyciąć korzenie. W przypadku np. Cymbidium nie usuwamy jedynie chorych czy zgniłych korzeni, a przycinamy niemal wszystkie – te storczyki charakteryzują się bardzo szybkim przyrostem bryły korzeniowej.

Opieka nad przesadzonym storczykiem

Po przesadzeniu nie podlewamy storczyków przez najbliższe dni, a nawozimy dopiero po 2-3 tygodniach. Jeśli są chore, dbamy o nie w zależności od tego co im dolega. Jeśli są zdrowe, pozwalamy im się zregenerować i czekamy na nowe liście, pędy i piękne kwiaty.

Dodaj komentarz