Gdzie najlepiej postawić storczyka – poznaj 5 najlepszych miejsc w domu

Nie wiesz, gdzie postawić storczyka?

Masz nową roślinę, zapewne swoją pierwszą, i zastanawiasz się, gdzie będzie się jej najlepiej rosło?

Storczyki są wyjątkowo wrażliwe na warunki, w którym przyjdzie im się rozwijać.

To od Ciebie zależy, czy będą kwitły dwa razy do roku, czy też umrą w ciągu tygodnia od przyniesienia do domu.

Jednym z najważniejszych czynników mających na to wpływ, jest miejsce, w którym zdecydujemy się naszą nową roślinę postawić.

Gdzie postawić storczyka?

Odmian storczyków jest cała masa, a każdy z nich ma swoje osobiste preferencje co do warunków rozwoju.

Jednak dla większości storczyków najlepsze warunki do wzrostu to:

  • Dostęp do światła słonecznego, jednak nie zbyt intensywnego, by nie uszkodzić rośliny. Idealne są tutaj okna wystawione na północ i zachód, podczas gdy południowe ściany bywają zdecydowanie zbyt gorące.
  • Odpowiednia wilgotność powietrza.
  • Regularny dostęp do wody.
  • Obieg świeżego powietrza.

Nie martw się jednak na zapas.

To niesamowite, jak storczyki potrafią się perfekcyjnie dostosować do warunków domowych. Ich zdolność do adaptacji bywa nieprawdopodobna. Jednak bez zapewnienia minimum z minimum, mogą sobie nie poradzić.

Przejrzyj listę 5 najlepszych miejsc w domu, gdzie możesz postawić swojego storczyka.

1. Kuchnia

Większość kuchni ma wszystkie potrzebne składniki dla udanego rozwoju storczyków.

Choć kuchnia kuchni nierówna. Jeśli masz kuchnię połączoną z salonem lub osobną, jasną kuchnię, orchidea doceni jasne światło, pomagające mu zakwitnąć. Jednak jeśli dysponujesz ciemną, zamkniętą kuchnią, nie będzie to dobre miejsce.

Kolejną cechą niemal każdej kuchni to dobra wilgotność. Dużo mycia garnków, gotowania i praca zmywarki sprawiają, że powietrze w kuchni jest znacznie bardziej wilgotne niż pozostałe pomieszczenia. Może z wyjątkiem łazienki, ale to zależy od tego, jak często się myjesz 🙂

Kuchnie cechuje też dobra cyrkulacja powietrza. Oprócz wyciągu/okapu, kuchnia jest też wyposażona w wentylację (grawitacyjną lub elektryczną) która zapewnia ciągły napływ  powietrza z zewnątrz.

Ostatnią pozytywną cechą kuchni jest łatwy dostęp do podlewania. Masz zlew w zasięgu ręki i bez problemu możesz do niego sięgnąć. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz też wstawić do niego całą doniczkę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym podlewaniu storczyków, sprawdź koniecznie ten wpis: Podlewanie storczyków: zasady dobrego nawadniania storczyka.

Jedynym minusem w przypadku postawienia storczyka w kuchni są częste i intensywne zmiany temperatury. Jeśli często używasz piekarnika, do tego dużo gotujesz na kuchence (jeszcze gazowej) to temperatura pomieszczenia rośnie znacząco. Przy tych sprzętach jest jeszcze gorącej, dlatego stawiając w kuchni storczyka, ustaw go jak najdalej od grzejącego się sprzętu AGD.

2. Łazienka

W przypadku łazienek kwestia wilgotności i dostępu do wody jest jeszcze bardziej zachęcająca niż w przypadku kuchni. Do tego mamy dostęp do prysznica lub wanny, gdzie zmieści się znacznie więcej roślin niż w kuchennym zlewie.

Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę fakt, że większość storczyków ma swoje korzenie w lasach tropikalnych, gdzie panuje ogromna wilgotność (jest wręcz parno cały dzień), to często używana łazienka jest najbardziej zbliżona do tych warunków.

Dopóki łazienka posiada choćby jedno okno, jest to naprawdę dobre miejsce na hodowanie storczyka.

Łazienki są też ustawione na dużo wyższą temperaturę niż reszta domu. Lubimy, gdy jest nam ciepło wychodząc spod prysznica. Nasze storczyki też to polubią.

Pamiętaj, najważniejsze, żeby w łazience było jasno. Dostęp do naturalnego światła słonecznego jest niesłychanie ważny dla wszystkich roślin, nie tylko storczyków.

3. Parapety

Wielu hodowców storczyków twierdzi, że parapety od strony północnej i wschodniej są najlepszym miejscem do uprawy najbardziej popularnych storczyków. Mogą to być parapety w salonach, sypialniach, czy nawet w przedpokoju.

Największe sukcesy odniesiesz na parapetach skierowanych na północ, szczególnie w przypadku miniaturowych storczyków. Z mojego doświadczenia wynika, że parapety skierowane na południe, wschód i zachód mogą powodować problemy, ponieważ pozycja słońca zmienia się w ciągu roku. W dodatku, od strony południowej, szyby w oknach niemiłosiernie się nagrzewają, co może uszkodzić Twojego storczyka.

W tych miejscach musisz obserwować swoje storczyki, aby upewnić się, że nie dostają zbyt dużo lub zbyt mało światła słonecznego. Upewnij się również, że nie dotykają szyby, ponieważ promienie słoneczne przypalą liście w słoneczne dni. Zimą podobnie, zimne szkło może zranić liście.

Skraplająca się na oknach woda może osadzać się na liściach, powodując nadmiar wilgoci i prowadzić do ich gnicia. Zadbaj o odpowiedni dystans liści od okna, a Twój storczyk odpłaci Ci się wspaniałym rozwojem.

4. Pralnia

Jeśli masz spory dom, zapewne dysponujesz osobnym pomieszczeniem, w którym robisz pranie. Mam na myśli pralnię. To, że stoi tam pralka (i może suszarka) to jeszcze trochę za mało.

Gdy dodasz do tego umywalkę i okno, pralnia może być idealnym pomieszczeniem do wzrostu storczyków. Swego rodzaju mini dżungla, gdzie jest wilgotno i ciepło od prania i suszenia.

Nawet jeśli nie masz osobnej suszarki, a wieszasz pranie na sznurkach, woda odparowana z ubrań uzupełni pomieszczenie w wilgoć. Do tego nie musisz dbać o nadmierny wystrój pomieszczenia, więc możesz naustawiać tam storczyków ile tylko Ci się podoba.

Najważniejszym warunkiem jest dostęp do światła słonecznego, który często (niestety) nie jest spełniony. Pralnie zazwyczaj są aranżowane gdzieś przy klatkach schodowych albo pod schodami, gdzie próżno szukać okien.

Nie martw się jednak. Możesz od czasu do czasu zabierać tam swoje storczyki zaraz po tym, jak zrobisz pranie.

5. Salon

Ostatnim, dość oczywistym wyborem, wydaje się salon.

To najbardziej oficjalne i zazwyczaj największe pomieszczenie w naszych domach. Często bardzo fajnie doświetlone, z racji dużych okien lub drzwi balkonowych. Kolejnym atutem przemawiającym za ustawieniem tutaj storczyka jest element dekoracyjny, który Twoi goście z pewnością docenią.

Jednak temperatura i wilgotność są tutaj na nieco niższym poziomie niż w poprzednich pomieszczeniach, stąd storczyk może mieć tutaj trochę trudniej rosnąć.

Jak pisałem na początku, storczyki potrafią się dostosować do panujących w mieszkaniu warunków. Mam sporo storczyków również w salonie, które kwitną i mają się bardzo dobrze.

Czas na podsumowanie

Poznałeś 5 moich ulubionych i najbardziej polecanych miejsc, gdzie możesz postawić swojego storczyka. To zapewni mu najlepsze warunki do rozwoju i kwitnienia. Gdy tylko ma odpowiednie podłoże i właściwą doniczkę.

Teraz chciałbym usłyszeć coś od Ciebie…

Gdzie najchętniej trzymasz u siebie storczyki? A może masz jakieś konkretne pomieszczenie, które wybierasz z zupełnie innych powodów?

Koniecznie daj znać w komentarzach pod wpisem.

 

Dodaj komentarz