Z tego artykułu nauczysz się, jak przygotować sprawdzony, ekologiczny nawóz do storczyków (jak również innych roślin doniczkowych).
Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach są ograniczone wielkością pojemnika i ściśle określoną ilością podłoża. Bardzo często przez wiele lat rosną w tej samej ziemi, w związku z tym, aby prawidłowo się rozwijać, muszą być regularnie zasilanie składnikami mineralnymi.
Syntetyczne nawozy do roślin
Nawożenie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który zapewni bujny wzrost roślinom zielonym i obfite kwitnienie tym kwitnącym.
Syntetyczne nawozy do roślin doniczkowych są skuteczne, ale niestety nie są najtańsze.
Sposób ich produkcji nie jest ekologiczny i są sprzedawane w plastikowych butelkach. Bezpieczną w pełni przyjazną dla środowiska naturalnego i korzystną dla roślin alternatywą do sztucznych nawozów są te naturalne, które każdy z nas sam może zrobić w domu. Sprawdź, jak zrobić domowy ekologiczny nawóz do roślin doniczkowych.
Kwiaty uprawiane w naszych mieszkaniach wymagają systematycznego nawożenia mieszankami wieloskładnikowymi. W przypadku roślin kwitnących jest to niezbędne zwłaszcza w okresie zawiązywania paków oraz kwitnienia, a w przypadku roślin zielonych okresie wiosenno- letnim.
Brak odpowiedniego nawożenia może być przyczyną licznych chorób lub jednym z powodów pękania liści u storczyka.
Ryzyka związane ze sztucznym nawozem
Stosowanie syntetycznych nawozów do roślin dostępnych w kwiaciarniach oraz centrach ogrodniczych, wymaga uważności, ponieważ są to preparaty silnie skoncentrowane.
Biorąc pod uwagę to, że z reguły rośliny domowe rosną w stosunkowo niewielkich pojemnikach, łatwo je przedawkować i im zaszkodzić. Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku storczyków, którym nawet niewielki nadmiar nawozu może poważnie dopiec.
Problemem jest również utylizacja opakowań po nawozach. Są one bowiem plastikowe i zawierają resztki skoncentrowanych związków chemicznych. Ponadto, jeśli w domu są dzieci, musimy zadbać o odpowiednie przechowywanie nawozów, tak aby maluchy nie miały do nich dostępu, ponieważ wypicie takiego preparatu przez dziecko spowoduje silne zatrucie i jest groźne dla zdrowia i życia.
Naturalny nawóz ekologiczny
Wszystkie te argumenty przemawiają za powrotem do sprawdzonych, znanych od setek lat, naturalnych metod nawożenia roślin.
Są one bezpieczne, skuteczne oraz tanie.
Ekologiczny nawóz do roślin możemy samodzielnie wykonać z tak wielu składników, że nie sposób je wszystkie wymienić. Są to między innymi:
- fusy z kawy
- fusy z herbat- białej, zielonej, czarnej, herbatek ziołowych, a nawet tych owocowych
- woda z gotowania różnych warzyw na przykład ziemniaków, czy marchwi
- skórki z owoców jak choćby z jabłek lub bananów,
- zmielone skorupki jajek
Takie ekologiczne nawozy do roślin doniczkowych są bogate w składniki mineralne niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i kwitnienia roślin takie jak azot, wapń, fosfor, potas, magnez i wiele mikroelementów. Wpływają one również niezwykle korzystnie na strukturę samej gleby oraz jej pojemność wodną.
Warto wiedzieć, jak przygotować najpopularniejsze rodzaje do owych nawozów i jak z nich korzystać.
Naturalne nawozy do roślin domowych
Woda mineralna
To najprostszy naturalny nawóz. Jest to najszybszy i bezpieczny dla roślin sposób dostarczenia im niezbędnych do życia pierwiastków. Substancje mineralne występują w wodach mineralnych w na tyle niskich stężeniach, że nie są w stanie zaszkodzić roślinom. Nie ma więc ryzyka przenawożenia, a minerały zawarte w wodzie są bardzo łatwo pobierane i przyswajane przez rośliny.
Oczywiście nie musimy zawsze specjalnie do podlewania roślin kupować wody mineralnej, ale możliwość jej wykorzystania do tego celu przydaje się, gdy przykładowo zostanie nam w butelce woda mineralna z poprzedniego dnia.
W praktyce taka sytuacja zdarza się dosyć często.
Pamiętajmy, że po otwarciu butelki z wodą, powinniśmy wypić jej zawartość w ciągu doby, ponieważ później zaczynają się niej namnażać niekorzystne dla naszego zdrowia mikroorganizmy.
Nie są one jednak szkodliwe dla roślin, a bogactwo minerałów pozostaje w wodzie, dlatego warto podlać nią domowe rośliny doniczkowe. Oczywiście mowa tutaj o niegazowanej wodzie mineralnej. Ta z bąbelkami nie nadaje się do podlewania.
Woda z gotowania ziemniaków
Woda po gotowaniu ziemniaków jest niezwykle bogata w minerały (zawiera między innymi sporo potasu), a także skrobię.
Świetnie więc wzbogaci podłoże w doniczce i przyczyni się do poprawy jego struktury, a także będzie stanowić dobre źródło substancji odżywczych dla storczyków. Szczególnie korzystne jest podlewanie wodą z gotowania ziemniaków roślin w trakcie kwitnienia.
Pamiętajmy jednak, że aby móc taką wodę wykorzystać, nie możemy solić ziemniaków podczas gotowania. Słona woda nie nadaje się do podlewania i może bardzo zaszkodzić roślinom.
Skorupki jaj
Nawożenie roślin zmielonymi skorupkami z jaj to znana od lat skuteczna metoda dostarczania im cennych minerałów, w szczególności wapnia. Ze skorupek po gotowanych jajkach należy usunąć wszelkie pozostałości białka, a następnie bardzo drobno pokruszyć je w moździerzu lub zmielić w młynku. Niewielką ilość proszku ze skorupek mieszamy z ziemią w doniczce lub z wodą do podlewania.
Taki nawóz możemy stosować raz na 3-4 tygodnie.
Ta metoda pojawiła się tu bardziej jako ciekawostka i propozycja nawożenia pozostałych roślin. Storczyki preferują bardziej kwaśne podłoże, stąd skorupki nie są dla nich najlepsze.
Pamiętajmy, że nawóz ze skorupek jaj nie nadaje się do wszystkich gatunków roślin. Jest doskonały dla gatunków preferujących obojętny lub zasadowy odczyn podłoża. Zdecydowanie nie sprawdzi się więc w przypadku roślin lubiących lekko kwaśną ziemię na przykład takich jak storczyki, paprocie, azalie, czy różaneczniki.
Fusy z kawy
Fusy po kawie z kolei są doskonałym naturalnym nawozem właśnie dla roślin, które najlepiej rosną w ziemi lekko kwaśnej, ponieważ mają naturalne właściwości zakwaszające.
Idealnie sprawdzą się dla storczyków – niemal każdego gatunku.
Ponadto są bogatym źródłem potasu, fosforu oraz magnezu. Dodane co 2-3 tygodnie w niewielkiej ilości do podłoża w doniczce użyźnią je i poprawią stosunki wodne oraz powietrzne w nim panujące.
Ze względu na wysoką zawartość potasu ekologiczny nawóz z kawy doskonale sprawdzi się do podlewania roślin kwitnących.
Oprócz fusów możemy również wykorzystać jako nawóz resztki niedopitej kawy. Wystarczy rozrzedzić je wodą w stosunki 2-3 łyżki kawy na litr wody. Pamiętaj, że do nawożenia roślin nadają się tylko fusy oraz kawa bez cukru, mleka oraz innych dodatków.
Skórki z bananów
To wręcz idealny nawóz organiczny, który możemy zastosować do domowych roślin doniczkowych, kwiatów, które zdobią nasz balkon, czy taras, a także do roślin ogrodowych (ozdobnych, warzyw i owoców).
Jest naprawdę mega uniwersalny.
Można zmieszać z podłożem przeznaczonym do sadzenia roślin odrobinę zmielonych świeżych skórek z bananów lub użyć do nawożenia wysuszonych skórek. Zawierają one mnóstwo potasu i fosforu, a także magnez oraz wapń i inne cenne minerały. Są szczególnie wskazane dla roślin kwitnących, ponieważ przyczyniają się do lepszego zawiązywania pąków i obfitszego oraz dłuższego kwitnienia.
Nawóz z bananów wystarczy zastosować raz na miesiąc, ponieważ skórki rozkładając się w glebie przez kilka tygodni, stopniowo uwalniają i dostarczają roślinom składniki mineralne.
Podsumujmy temat nazwozu ekologicznego
To już wszystko, czym chciałem się z Tobą podzielić przy okazji omawiania nawozów organicznych.
Poza dbaniem o zdrową i czystą planetę, możesz wykorzystać rzeczy, które i tak wyrzucasz na codzień do kosza (jak skorupki jajek, fusy z kawy czy skórki z banana).
Zanim zaczniemy stosować jakikolwiek nawóz do roślin, warto najpierw dowiedzieć się, jakie są wymagania konkretnych gatunków storczyków czy pozostałych roślin.
Jest to istotne, ponieważ niektóre gatunki preferują podłoże lekko kwaśne, inne z kolei zasadowe, a jeszcze inne w ogóle nie lubią nawożenia (na przykład awokado, czy hoja).
Kluczem do sukcesu w uprawie domowych roślin doniczkowych jest zapewnienie im optymalnych warunków wzrostu dostosowanych do ich naturalnych potrzeb. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku orchidei.
Teraz kolej na Ciebie!
Napisz proszę, w komentarzu poniżej, z jakich metod nawożenia organicznego korzystasz. Jeśli jeszcze tego nie robisz, daj znać, który ekologiczny nawóz wypróbujesz jako pierwszy.