Choroby storczyków: zobacz, co dolega Twojemu storczykowi

Główne objawy choroby storczyków

Zamiast imponujących kwiatów zwiędłe badyle, w miejsce silnych korzeni przegniłe strzępki, a tam, gdzie powinny być zielone liście plamy, uschnięcia i dziwna wata?

To znak, że Twoje storczyki pilnie potrzebują pomocy!

Przyjrzyj im się dokładnie i pozbądź się nieproszonych gości.

Optymalne warunki wzrostu

Choć zwykle staramy się zapewnić im optymalne warunki, domowy klimat mocno różni się od tego, czego w naturalnych warunkach potrzebują storczyki.

Suche powietrze, bliskość grzejników, za częste podlewanie czy zbyt żyzna gleba to nie tylko utrudnienie wzrostu i rozwoju tych pięknych kwiatów, ale czasem także zaproszenie dla szkodników czy idealne warunki do rozwoju chorób.

Najbardziej popularne choroby storczyków

Poniżej przeczytasz o najbardziej popularnych chorobach i szkodnikach, które mogą zaatakować Twojego storczyka. Większość chorób jest powodowana przez pasożyty, ale do części z nich możesz sama się przysłużyć, np. powodując gnicie czy pleśń przez zbyt częste podlewanie storczyka.

Jeśli chcesz przeczytać, w jaki sposób i jak często należy prawidłowo podlewać storczyki, sprawdź ten wpis: Prawidłowe podlewanie storczyków.

A zatem, przejdźmy do listy chorów i pasożytów:

Wciornastki

Są niewielkie, uskrzydlone i mają ogromny apetyt.

Żerują na obu stronach liści, wysysając z nich życiodajny sok, a także na kwiatach, które szybciej przekwitają, są zniekształcone lub karłowate. Efektem obecności wciornastka są plamy na liściach – mogą one przybrać kolor od żółtawych do srebrno-białych – a także ciemne grudki, czyli odchody szkodników.

Występowaniu wciornastków sprzyja zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu oraz suche powietrze. Zaatakowanej roślinie warto zafundować kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 40 stopni oraz terapię odpowiednio dobranym środkiem owadobójczym.

Wełnowce

Wełnowce najczęściej pojawiają się w okresie grzewczym, kiedy storczyki są osłabione lub kiedy przynosimy do domu nową, zainfekowaną roślinę.

Choć bardzo charakterystyczne i łatwe do wypatrzenia, są bardzo uporczywymi szkodnikami, których pozbycie się wymaga systematyczności i konsekwencji.

Wełnowce tworzą na roślinach charakterystyczne, białe i lepkie kłaczki,
przypominające kurz lub kłębki waty. Chowają się w kątach liści i uśpionych pąkach, prowadząc do zasychania storczyka i braku kwitnienia. Jeśli znajdziemy je na swojej orchidei, najlepiej odizolować ją od innych kwiatów i podjąć próbę mechanicznego usunięcia.

W tym celu przyda się wacik nasączonych roztworem szarego mydła lub wodą z alkoholem (w proporcji 1:10) i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.

Jeśli jednak wełnowców pojawi się sporo, konieczne może okazać się zastosowanie środków chemicznych i oprysków owadobójczych, typowych w przypadku choroby storczyków.

Ziemiórki

Ziemiórki łatwo pomylić z muszkami owocówkami, więc ich obecność jest często zauważana dość późno. Naszą uwagę powinny jednak zwrócić niewielkie muszki latające w pobliżu storczyków.

Choć niepozorne, ich larwy mogą w krótkim czasie zniszczyć korzenie storczyka i doprowadzić do jego obumarcia. Najchętniej zagnieżdżają się w wilgotnym podłożu, a ich pojawienie się może być związane np. z przesadzeniem kwiatka.

Czasami podłoże w doniczce przywiezionej prosto z kwiaciarni nie nadaje się do dalszej uprawy i zdecydowanie nie jest optymalne dla wzrostu Twojego storczyka. Poczytaj więcej o podłożu w tym wpisie: Podłoże dla storczyków.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ziemiórków jest zastosowanie oprysków odpowiednimi środkami lub zastosowanie tablic lepowych.

Tarczniki

Jeśli na spodniej stronie liści lub pędach zauważymy niewielkie, brązowe owady, możemy mieć do czynienia z inwazją tarczników. Ich obecności często towarzyszą także lepkie, wypukłe pęcherzyki.

Tarczniki zwykle przysysają się do rośliny w jednym miejscu i wyciągają z niej soki, osłabiając storczyka i powodując żółknięcie liści, tracenie kwiatów a także ogólne osłabienie i wiotkość.

Pozbycie się tarczników najlepiej zacząć od ich mechanicznego usuwania. Warto pamiętać, by oprócz dorosłych postaci usuwać także białawy proszek znajdujący się pod nimi. Jeśli mimo wszystko tarczniki będą wracać na liście, konieczne może być zastosowanie oprysku lub specjalistycznego środka.

Mszyce

Mszyce to chyba najbardziej znane szkodniki atakujące domowe i ogrodowe rośliny.

Bardzo szybko się rozmnażają i chętnie przechodzą na inne gatunki, dlatego ważne jest, by zwalczać je zaraz po zauważeniu. Mszyce najchętniej żerują na miękkich częściach roślin, można wie więc zauważyć na liściach czy pędach.

Mogą być bardzo groźne – nie tylko wysysają sok, ale również wydzielają lepką
spadź
, która zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia chorób grzybowych.

Choroby storczyków powodowane grzybami i bakteriami

Niestety szkodniki to nie jedyne dolegliwości domowych orchidei – często padają one również ofiarą grzybów i bakterii. Do ich wystąpienia najczęściej prowadzą błędy w pielęgnacji – zalewanie storczyków, nieodpowiednie przesadzanie lub stosowanie złego podłoża.

Duże znaczenie ma również temperatura oraz zaleganie wody na liściach – zwłaszcza w miejscu wypuszczania pędów.

Co robić, gdy kondycja naszych kwiatów się pogarsza?

Wszystko zależy od symptomów, jakie zauważymy – a najłatwiej zauważyć je na korzeniach oraz liściach.

Zła kondycja liści (nawet tych bardzo młodych)

Choć żółknące liście mogą być powodem do obaw, ich pojawienie się to bardzo często zupełnie naturalny proces. Kiedy roślina rozwija się, wypuszcza nowe pędy i korzenie, nie mamy powodu do obaw – pomarszczone i suche dolne liście, najczęściej w kolorze wyblakłej żółci, to po prostu naturalny objaw starzenia się storczyka.

Jeśli jednak barwę zmieniają młodsze liście lub na ich brzegach pojawiają się przebarwienia i plamy, powodem może być zbyt sile nasłonecznienie.

Storczyki lubią jasne miejsca, ale promienie słoneczne padające bezpośrednio na kwiaty może wyrządzić więcej szkody iż pożytku.

Ratunkiem jest najczęściej przestawienie kwiatka w mniej naświetlone miejsce lub osłanianie go gdy słońce świeci na niego najmocniej.

Jeśli na liściach pojawiają się miękkie, zapadnięte plamy, przybierające barwy od ciemnobrązowego do czarnego, naszą orchideę mogła zaatakować czarna zgnilizna.

Ta powodowana przez grzyby choroba postępuje szybko, a jeśli zaatakują całą roślinę, niestety najlepiej się jej pozbyć. W walce ze zgnilizną pomogą jedynie środki grzybobójcze.

Przyczyną utraty przez liście koloru, ich jaśnienia i zmiękczania, mogą być bakterie – najczęściej wywołują one mokrą zgniliznę bakteryjną oraz bakteryjną plamistość. Ich przebiegowi towarzyszy nieprzyjemny zapach gnijących tkanek, a ofiarą bakterii padają zarówno młode, jak i starsze liście.

O zakażeniu bakteryjnym świadczyć mogą również zielone plamy, których wybarwienie przechodzi do brązu, a nawet czerni. Tego typu chorobom sprzyjają urazy mechaniczne, zaleganie wody na liściach, przelewanie oraz nadmiar nawozów z dużą zawartością azotu.

Infekcja bakteryjna grzybicza liści storczyka

Zarażone rośliny trzeba odizolować i wykonać opryski odpowiednimi środkami.

W walce ze zgnilizną pomogą jedynie środki grzybobójcze.

Zakażenie liści bakteriami

Przyczyną utraty przez liście koloru, ich jaśnienia i zmiękczania, mogą być bakterie – najczęściej wywołują one mokrą zgniliznę bakteryjną oraz bakteryjną plamistość. Ich przebiegowi towarzyszy nieprzyjemny zapach gnijących tkanek, a ofiarą bakterii padają zarówno młode, jak i starsze liście.

O zakażeniu bakteryjnym świadczyć mogą również zielone plamy, których wybarwienie przechodzi do brązu, a nawet czerni. Tego typu chorobom sprzyjają urazy mechaniczne, zaleganie wody na liściach, przelewanie oraz nadmiar nawozów z dużą zawartością azotu.

Zarażone rośliny trzeba odizolować i wykonać opryski odpowiednimi środkami.

Korzenie

Czasem przyczyna słabej kondycji storczyka uwidacznia się dopiero, kiedy wyjmiemy go z doniczki.

Pomarszczone liście i gnijące korzenie to efekt naszej nadmiernej troski i zbyt obfitego podlewania. Jeśli do tego dołączymy niedostateczną wentylację doniczki, na jej ściankach może pojawić się pleśń, mech czy glony.

Z kolei niska wilgotność i zbyt wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu
spowodują usychanie korzeni i stopniowe obumieranie całej rośliny.

Choroby storczyków wywołane niewłaściwą uprawą można łatwo wyleczyć.

Przede wszystki, zapoznaj się z zasadami prawidłowego nasłonecznenia storczyków.

W miarę możliwości stosuj doniczki gliniane (które dobrze przepuszczają powietrze i się wentylują) lub plastikowe, przezroczyste, które zapewnią korzeniom dostateczną dawkę promieni słonecznych. Przez przezroczystą doniczkę będziesz od razu widzieć, czy roślina wymaga już podlania.

Podsumowując choroby storczyków

Dowiedziałaś się sporo na temat chorób, które mogą dotknąć Twoich storczyków.

Choroby możemy podzielić, w zależności od źródła problemu, na:

  • pasożyty
  • bakterie
  • grzyby
  • nieprawidłowa uprawa storczyka (zbyt intensywne/zbyt rzadkie podlewanie, nasłonecznienie etc.)

W najcięższych przypadkach najlepiej pozbyć się rośliny, by jej choroba nie przerzuciła się na sąsiednie orchidee. Jednak w większości przypadków pomaga woda z szarym mydłem lub z odrobiną alkoholu. Przemywanie i dezynfekowanie liści, łodyg i kwiatów to najskuteczniejsza metoda walki z chorobami storczyków.

W cięższych przypadkach przydadzą się odpowiednie chemiczne środki biobójcze.

A z jakimi chorobami Twoje storczyki mierzą się najczęściej? Koniecznie daj znać w komentarzu pod wpisem.

Dodaj komentarz